Αρχική » 2022 » Απρίλιος

Απρίλιος 2022

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να πληροφορηθείτε την προθεσμία και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουν όσοι ενδιαφέρονται τα παιδιά τους να φοιτήσουν σε Μουσικό ή Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ  2022_2023

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧ ΟΛΕΙΩΝ 2022_23

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ  2022_2023

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ _2022_2023

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Ας  κρατήσουμε άσβεστη την ευαίσθητη  φλόγα της Αγάπης, της Ελπίδας και της Ειρήνης.

Με μια ζεστή αγκαλιά, με έναν λόγο ενθάρρυνσης, με μια ματιά κατανόησης,  με τη διάθεση ν’ ακούμε αμείωτη,  με ένα βλέμμα αποδοχής, με τη σκέψη μας διαρκώς να συναισθάνεται…

Ας  κρατήσουμε φωτεινές τις καρδιές μας.

Ας είναι φωτεινές οι  διαδρομές  και ξάστερα τα μονοπάτια μας.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!!

“ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ…”: Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ 12ο ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Αγαπητοί γονείς,

Mε πολύ μεγάλη χαρά σας παρουσιάζουμε την ταινία που δημιουργήσαμε μαζί με τους μαθητές μας της Δ’ τάξης, για τον 12ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους “Cinema…διάβασες;”,  με τίτλο «Λίγα χρόνια πριν….».  Με μοναδικό μας τεχνικό μέσο ένα κινητό τηλέφωνο προσπαθήσαμε να εισχωρήσουμε στο χώρο του κινηματογράφου. Οι μαθητές μας έγιναν ηθοποιοί και αφηγήθηκαν μία ιστορία με κεντρικό θέμα της ένα ζήτημα επίκαιρο….ο κορωνοϊός και οι αλλάγες που έχει φέρει η πανδημία στη σχολική ζωή των μαθητών.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε πρώτα απ’ όλα τους εξαιρετικούς μαθητές μας  για τη συνεργατικότητα, τη συγκέντρωση και την ομαδικότητα που επέδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Επίσης ευχαριστούμε πολύ για την υποστήριξη και την πολύτιμη βοήθειά τους, τη δασκάλα της Δ΄ τάξης, Βέννη Βλάσση, όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του Σχολείου, καθώς και τους γονείς των μαθητών μας.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Έφη Βλαχογιάννη (θεατρολόγος)

Μανώλης Καλουδάς (Εικαστικός)

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

«ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ….»

2045….η μικρή Κατερίνα ανακαλύπτει το ημερολόγιο της μαμά της, «Το ημερολόγιο του κορωνοϊού». Έχοντας τεράστια απορία για το τι ακριβώς μπορεί να είναι ο κορωνοϊός αποφασίζει να διαβάσει κρυφά το ημερολόγιο της μαμάς Μαργαρίτας. Διαβάζοντας το, η Κατερίνα ταξιδεύει στο 2020 και στην αρχή της πανδημίας. Μάθημα μέσω webex, μάσκες, αποστάσεις και μία σειρά περιοριστικών μέτρων απαραίτητων για την προστασία της υγείας των μαθητών έχουν αλλάξει την σχολική ζωή. Η μαμά Μαργαρίτα, ως μαθήτρια, περιγράφει τις αλλαγές που έφερε στην καθημερινότητα της ο κορωνοϊός, ενώ παράλληλα δίνει με τη φίλη της την Αναστασία μία υπόσχεση…. ότι «σύντομα θα παίζουν και πάλι μαζί».

Καλή επιτυχία!!!!